Причастя та Сповідь

Як підготуватися до сповіді та причастя? Дуже часто доводиться чути від людей, особливо “новачків” у церковному житті це питання.
Тож почнемо. Сповідь і причастя – два Таїнства Православної Церкви, які є необхідними для кожного християнина, для кожної хрещеної людини. Чому є обов’язковими? Господь каже в Євангелії: “… істинно, істинно кажу вам: якщо не будете їсти Плоті Сина Людського і пити Крові Його, то не будете мати в собі життя” (Ів. 6:53). Що ж щодо сповіді? Уявіть собі свою квартиру, в якій Ви не наводили лад протягом тривалого часу? Навіть пил не витирали. Уявили? А тепер дайте відповідь: чи зможете Ви запросити туди дуже дорогого для Вас гостя? Відповідь очевидна – ні. У душу, забруднену гріхами, приймати Спасителя – блюзнірсько і нерозумно, та й просто соромно. Отже, взаємозв’язок зрозумілий – спочатку наводимо порядок, потім закликаємо гостей.
Тут виникає інша дилема – начебто б і не грішний я, в чому ж мені каятися (сповідатися)? Не вбив нікого, не пограбував, інших тяжких злочинів, слава Богу, не скоїв. Я, якщо так подивитися, в принципі й непоганий. Як каже одна народна мудрість, якщо ви такі добрі, чому такі нещасні? Людина страждає від будь-якого гріха, незалежно від його розміру та ступеня тиску на нашу совість. Гріх – це рана, яку ми, согрішаючи, завдаємо своїй душі. Будь-яка рана має бути улікована, щоб уникнути проблем зі здоров’ям. Будь-який гріх, за вченням Церкви, має бути вилікуваний покаянням. Так що, чи збрехали Ви, чи обдурили, позаздрили, вжили “міцне слівце”, косо на когось подивилися – все це привід до покаяння.

Одразу хочу застерегти – не варто сприймати сповідь як допит. Жодних подробиць – з ким зайвого випив, скільки чого і коли вкрав, на кого конкретно “не так” подивився – від Вас не потрібно. Для цього є загальні форми – згрішив: брехнею, скупістю, заздрістю, сріблолюбством тощо. Конкретика може бути вживана, якщо без неї священикові буде складно зрозуміти проблему цього гріха, а отже, дати Вам корисну пораду у боротьбі з ним. Тому і підготовка до покаяння – це аналіз свого життя з моменту попередньої сповіді (якщо Ви сповідуєтеся не вперше) або за все свідоме життя. В останньому випадку Вам знадобиться більше часу, ніж звичайно. Для цього слід заздалегідь домовитися зі священиком, щоб разом вибрати час для сповіді. Для зручності можна виписати свої гріхи на аркуш паперу та скористатися ним під час таїнства.
Другий важливий аспект таїнства сповіді – бажання вийти з храму людиною, що змінилася, вирішила з цього моменту боротися зі своєю звичкою грішити. Деякі гріхи, на жаль, ми будемо повторювати, не маючи поки що навички та тренування боротися з ними, але Господь, бачачи наше щире прагнення до душевної чистоти, обов’язково допоможе нам.
Щодо таїнства Причастя, воно відбувається під час найголовнішого богослужіння Православної Церкви – літургії. Коли літургія відправляється в храмі, в який Ви збираєтесь прийти, можна дізнатися з розкладу богослужінь. Підготовка до причастя складається з посту та молитовного правила.
Піст необхідний душі та тілу. Душевний піст (утримання від різного роду розваг, конфліктів, сварок, порожнього проведення часу тощо) поєднується з тілесним (утримання від їжі тваринного походження – м’ясо-молочних продуктів). Час (зазвичай – 1-3 дні) та ступінь посту тілесного (виходячи зі стану здоров’я) можна погодити зі священиком.
Молитовне правило складається з 4-х канонів (канон – особлива молитва, побудована за певною схемою і поділена на 9 частин (пісней)) та молитов до святого причастя. Всі ці молитвослів’я, канон Господу Ісусу Христу, Пресвятій Богородиці, Ангелу хранителю, канон до святого причастя, а також молитви, можна знайти практично в будь-якій православній збірці молитов (молитвослові). Зважаючи на те, що весь обсяг молитовної підготовки великий, рекомендується розділити для себе всі молитви на 2-3 частини для того, щоб не поспішаючи, уважно і з благоговінням помолитися Богу. Частини, у свою чергу, можна розподілити як на один день, так і на 2-3 дні, що передують дню приходу в храм і сповіді з причастям.
Після закінчення літургії вдома слід прочитати подячні молитви за (після) святого причастя.
Бажаємо Вам Божої допомоги!